Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Nanotechnologia w Polsce w 2014 r.

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
23.11.2015

Źródłem danych  do badania Nanotechnologia były informacje za rok 2013 uzyskane od badanych jednostek i zawarte w formularzach sprawozdawczych: PNT-05 – Sprawozdanie o działalności badawczej i rozwojowej w dziedzinie nanotechnologii w jednostkach naukowych i PNT-06 – Sprawozdanie o działalności w dziedzinie nanotechnologii w przedsiębiorstwach.

Badanie dotyczy przedsiębiorstw, prowadzących działalność nanotechnologiczną, czyli stosujących nanotechnologię do produkcji dóbr pośrednich i finalnych i/lub prowadzących działalność badawczą i rozwojową (B+R) w dziedzinie nanotechnologii. W badaniu dotyczącym działalności nanotechnologicznej (PNT-06) przedsiębiorstwa określały obszary zastosowania nanotechnologii w produkcji oraz w działalności badawczej i rozwojowej. Przedsiębiorstwa zaznaczały ponadto dominujący obszar zastosowania nanotechnologii w swojej działalności.


Nanotechnologia – to rozpoznanie i kontrola materii i procesów w nanoskali, zwykle, ale nie wyłącznie, poniżej 100 nanometrów w jednym lub wielu wymiarach, w których wystąpienie zjawisk zależnych od rozmiaru zazwyczaj umożliwia nowe zastosowania, wykorzystujące te właściwości materiałów w nanoskali, które różnią się od właściwości pojedynczych cząstek atomów, w celu stworzenia udoskonalonych materiałów, urządzeń i systemów wykorzystujących te nowe właściwości

Do góry