Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

NARODOWY SPIS POWSZECHNY LUDNOŚCI I MIESZKAŃ 2021

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
15.11.2021


Badanie kontrolne po spisie powszechnym (12-24 listopada 2021)
 

Od 12 do 24 listopada 2021 r. zostanie przeprowadzone badanie kontrolne. Jego celem jest ocena jakości danych pozyskanych w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Jego wyniki umożliwiają również udoskonalanie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych, dlatego udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w samym Spisie Powszechnym.

Badanie realizowane będzie wyłącznie za pomocą wywiadów telefonicznych, na losowo wybranej próbie 100 000 mieszkań, które zostały spisane w NSP 2021. Ankietowani będą wyłącznie pełnoletni respondenci, którzy jako pierwsi z danego mieszkania udzielili wywiadu w spisie zasadniczym (tzw. pierwsi respondenci).

Więcej Państwo dowiedzą się tutaj:

https://spis.gov.pl/badanie_kontrolne/Dziękujemy za Twój udział w Narodowym Spisie Powszechnym 2021

30 września o północy zakończył się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli w nim udział oraz tym, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia! Dziękujemy tym, którzy przez ostatnie 6 miesięcy nieustanie przypominali, że  wszyscy #LiczymySięDlaPolski.

Spis powszechny to podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które pozwala zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy ze względu na jego strategiczne znaczenie dla funkcjonowania systemów informacyjnych państwa, lokalnych samorządów oraz biznesu. Na podstawie uzyskanych danych przedstawiciele administracji publicznej podejmować będą najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata. W przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych.

Spisy powszechne realizowane są raz na 10 lat. Z wynikami wcześniejszych badań można zapoznać się na stronie: https://stat.gov.pl/spisy-powszechne/narodowe-spisy-powszechne/. Pierwsze wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego 2021 zostaną opublikowane już w styczniu 2022 r.

Państwa udział w badaniach statystycznych prowadzonych przez GUS jest niezwykle ważny i cenny dla statystyki publicznej.
30 września 2021 r. to ostatni dzień na spisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.


30 września spisać będzie można się do godz. 23:59.

Wybrane punkty spisowe będą działać tego dnia do północy
https://spis.gov.pl/punkty_otwarte_30_wrzesnia_2021/zachodniopomorskie/

Zapraszamy do spisywania się. Spis powszechny jest obowiązkowy, dlatego warto skorzystać i przyjść do punktu spisowego nie czekając do ostatniej godziny.


Przypominamy, że spisać się również można:

 • przez Internet https://spis.gov.pl/ 
 • telefonicznie dzwoniąc pod numer 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfą operatora), 
 • w punkcie spisowym: https://spis.gov.pl/punkty_otwarte_30_wrzesnia_2021/zachodniopomorskie/
 • w mobilnym punkcie spisowym, informacje o ich działaniu dostępne są na stronach internetowych lokalnych mediów, wojewódzkich urzędów statystycznych i urzędów gmin,
 • w ponad 300 salach obsługi klienta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 
Zachęcamy wszystkich, którzy się jeszcze nie spisali do wybrania dla siebie dogodnego sposobu na wywiązanie się z obowiązku spisowego.

Rachmistrzowie spisowi dzwonią z numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Prosimy o odbieranie połączeń i udzielanie odpowiedzi zgodnych ze stanem faktycznym na dzień 31 marca 2021 r.

Każda odpowiedź jest ważna. Każda odpowiedź się liczy. W ten sposób budujemy nasz wspólny zasób informacyjny.

Spis powszechny jest badaniem statystycznym organizowanym raz na 10 lat.Od 13 do 30 września br. infolinia spisowa działa dłużej!


Od 13 do 30 września br. infolinia spisowa, działająca pod numerem 22 279 99 99, będzie do Państwa dyspozycji każdego dnia – również w soboty i niedziele - w godzinach od 8:00 do 20:00 (opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora).


Więcej informacji znajdziecie Państwo pod poniższym linkiem:

https://stat.gov.pl/aktualnosci/infolinia-spisowa-bedzie-dzialac-dluzej,381,1.html


 

Spisz się jak najszybciej samodzielnie! Pamiętaj, masz na to czas tylko do momentu, gdy skontaktuje się z Tobą rachmistrz.
 

Czas na samodzielnie spisanie się w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 masz do momentu, gdy skontaktuje się z Tobą rachmistrz – nie czekaj do 30 września! Pamiętaj, że udział w spisie to twój obowiązek.

Rachmistrzowie spisowi przeprowadzają wywiady bezpośrednie oraz wywiady telefoniczne. Kontaktu ze strony rachmistrza mogą spodziewać się osoby, które dotychczas nie spisały się samodzielnie przez Internet lub telefon na infolinii spisowej.


Więcej informacji znajdziecie Państwo pod poniższym linkiem:

https://stat.gov.pl/aktualnosci/spisz-sie-jak-najszybciej-samodzielnie-pamietaj-masz-na-to-czas-tylko-do-momentu-gdy-skontaktuje-sie-z-toba-rachmistrz-,374,1.html


 

Nie spisałeś się przez Internet lub telefon? Spodziewaj się rachmistrza!

 

W Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 rachmistrzowie spisowi przeprowadzają wywiady bezpośrednie oraz wywiady telefoniczne.  Kontaktu ze strony rachmistrza mogą spodziewać się osoby, które dotychczas nie spisały się samodzielnie przez Internet lub telefon na infolinii spisowej. Przypominamy, że zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy  o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Oznacza to, że czas na samospis mamy do momentu, gdy skontaktuje się z nami rachmistrz.

 

W jaki sposób rachmistrz może się z nami skontaktować?

W przypadku wywiadów telefonicznych, niezależnie od województwa, rachmistrzowie dzwonią z numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrz może również zapukać do drzwi naszego mieszkania w celu przeprowadzenia wywiadu bezpośredniego.

 

Jak zweryfikować tożsamość rachmistrza?

Można to zrobić w prosty sposób:

 • poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://spis.gov.pl/ ,
 • dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99, (po uzyskaniu połączenia wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza).

Każdy rachmistrz posiada identyfikator, którym legitymuje się na prośbę respondenta (informacje o identyfikatorze rachmistrza).

Po pozytywnej weryfikacji tożsamości rachmistrz przeprowadzi spis.

 

W przypadku uzasadnionych wątpliwości dotyczących wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, zaistniały incydent należy niezwłocznie zgłosić na infolinię spisową lub do właściwego Gminnego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania.

Przypominamy, że wszystkie dane przekazane w spisie są objęte tajemnicą statystyczną regulowaną przez ustawę o statystyce publicznej i służą wyłącznie zbiorczym analizom statystycznym. Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.


 

Konkurs Prezesa GUS na najbardziej cyfrową gminę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021

 

Zadaniem konkursowym jest zachęcenie przez gminy jak największej liczby zobowiązanych na jej terenie osób fizycznych do dokonywania samospisu internetowego, prowadzonego za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego https://spis.gov.pl/.

Wskaźnik samospisu internetowego stanowiący podstawę do wyłonienia zwycięskich gmin będzie uwzględniał samospis internetowy dokonany w okresie od początku do końca trwania NSP 2021, tj. od 1.04.2021 r. do 30.09.2021 r. do godziny 23:59.


Regulamin konkursu oraz możliwość zgłoszenia gminy znajdują się pod tym linkiem:

https://spis.gov.pl/cyfrowa-gmina-nsp-2021/


Więcej o samym konkursie dowiecie się tu:

https://stat.gov.pl/aktualnosci/rusza-konkurs-prezesa-gus-na-najbardziej-cyfrowa-gmine-narodowego-spisu-powszechnego-ludnosci-i-mieszkan-2021,370,1.htmlCzy pamiętasz, że udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy?


Przypominamy, że na każdym mieszkańcu Polski spoczywa obowiązek, by wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Obowiązek udziału w spisie powszechnym został uregulowany w art. 6 ust. 3 i art. 9 ust. 1 ustawy o statystyce publicznej (Dz. U z 2021 r. poz. 955). Spis trwa do 30 września br.

Odmowa udzielenia informacji w spisie powszechnym, na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej (Dz. U z 2021 r. poz. 955), podlega karze grzywny.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), obowiązkową metodą przekazania danych przez osoby fizyczne objęte spisem powszechnym jest samospis internetowy.

Aktualności dotyczące NSP 2021 znajdziecie Państwo pod poniższym linkiem:

https://spis.gov.pl/Jak skorzystać ze wsparcia tłumacza bądź rachmistrza posługującego się PJM?


Osoby posługujące się Polskim Językiem Migowym (PJM) mogą skorzystać z wideoczatu. W trakcie połączenia tłumacz pomoże zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na stronie Narodowego Spisu Powszechnego. Tłumacz jest do dyspozycji internautów od poniedziałku do piątku (poza dniami ustawowo wolnymi od pracy) w godzinach od 8:00 do 16:00.

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod poniższym linkiem:

https://pjm.spis.gov.pl/


 

Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczną wywiady bezpośrednie
 

Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczną wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod poniższym linkiem:

 https://spis.gov.pl/od-23-czerwca-br-rachmistrzowie-spisowi-rozpoczna-wywiady-bezposrednieCzy pamiętasz, że udział w spisie jest obowiązkowy?


Obowiązek udziału w spisie powszechnym został uregulowany w art. 6 ust. 3 i art. 9 ust. 1 ustawy o statystyce publicznej (Dz. U z 2021 r. poz. 955).

Odmowa udzielenia informacji w spisie powszechnym, na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej (Dz. U z 2021 r. poz. 955), podlega karze grzywny.

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod poniższym linkiem:

https://spis.gov.pl/czy-pamietasz-ze-udzial-w-spisie-powszechnym-jest-obowiazkowy


Masz problem z zalogowaniem się do aplikacji spisowej? Zadzwoń na infolinię!
 

Każdy kto ma problemy z zalogowaniem się do aplikacji spisowej Narodowego Spisu Powszechnego może skorzystać
z infolinii 22 279 99 99.

Wystarczy wybrać 1 a następnie 2 „pomoc i informacje o NSP”.

Spisywanie się przez Internet to najszybsza i najwygodniejsza forma udziału w spisie powszechnym. Wystarczy wejść
w dogodnym dla siebie czasie na spis.gov.pl i wypełnić formularz spisowy.

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod poniższym linkiem:
https://stat.gov.pl/aktualnosci/masz-problem-z-zalogowaniem-sie-do-aplikacji-spisowej-zadzwon-na-infolinie,356,1.html


 

Od 4 maja br. pracę rozpoczynają rachmistrzowie telefoniczni


Od 4 maja br. swoją pracę przez telefon rozpoczynają rachmistrzowie spisowi. Będą dzwonić z numeru 22 828 88 88.
Z uwagi na panującą pandemię koronawirusa, decyzją Generalnego Komisarza Spisowego rachmistrzowie nie będą realizować wywiadów bezpośrednich (i odwiedzać respondentów w domach) aż do odwołania.

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod poniższym linkiem:
→  https://stat.gov.pl/aktualnosci/od-4-maja-br-prace-rozpoczynaja-rachmistrzowie-telefoniczni,346,1.htmlSprawdź tożsamość rachmistrza


Tożsamość rachmistrza sprawdzić można:

 1. Poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/
 2. Poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99, wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod poniższym linkiem:
→  https://spis.gov.pl/jak-sprawdzic-tozsamosc-rachmistrza/


 

"Pomóż seniorowi przy NSP 2021"
 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 dotyczy wszystkich  mieszkańców Polski również seniorów. Jeśli wśród Państwa bliskich, znajomych, sąsiadów są osoby starsze, które nie posiadają komputera lub mają kłopot z obsługą telefonu, pomóżmy im bezpiecznie zrealizować obowiązek spisowy w najdogodniejszej dla nich formie: samospisu internetowego (w domu lub punkcie spisowym) albo w formie rozmowy telefonicznej z rachmistrzem.

Więcej informacji znajdziecie Państwo pod poniższym linkiem:

→  https://spis.gov.pl/pomoz-seniorowi-spisac-sie-bezpiecznie/


 Stanowisko do samospisu w US Szczecin

 

 

 


Przypominamy, że obowiązkową formą przekazania danych do NSP 2021 jest samospis poprzez aplikację internetową, dostępną pod adresem: https://spis.gov.pl/.

Dla osób, które nie mają dostępu do Internetu Urząd Statystyczny w Szczecinie przygotował stanowisko do samospisu.

Osoby zainteresowane prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny: 91 459 75 00 lub 91 459 75 42.
  

Wydłużenie czasu realizacji NSP 2021 o 3 miesiące – do 30 września 2021 roku
 

Prezydent Andrzej Duda podpisał 1 kwietnia 2021 r. ustawę z dnia 30 marca 2021 roku o zmianie ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań 2021.

Głównym celem nowelizacji ustawy jest wydłużenie czasu realizacji NSP 2021 w warunkach zagrożenia epidemicznego COVID-19 o 3 miesiące, tj. do 30 września 2021 roku.

 

Informacja na portalu korporacyjnym US w Szczecinie:

→  http://intranet/Lists/Aktualnoci%20portalu/DispForm.aspx?ID=958&RootFolder=%2FLists%2FAktualnoci%20portalu&Source=http%3A%2F%2Fintranet%2FStrony%2Fstart%2Easpx

 

Informacja na portalu GUS:

→  https://stat.gov.pl/aktualnosci/prezydent-rp-podpisal-nowelizacje-ustawy-o-narodowym-spisie-powszechnym-ludnosci-i-mieszkan-2021,336,1.html


 

Konferencja on-line inaugurująca NSP 2021
1 kwietnia 2021 roku o godz. 11:00


Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczyna się już 1 kwietnia 2021 roku. Z okazji rozpoczęcia tego wydarzenia, w imieniu Prezesa GUS, dr. Dominika Rozkruta, zapraszamy Państwa na konferencję on-line inaugurującą spis.

Konferencja on-line odbędzie się w dniu rozpoczęcia spisu – 1 kwietnia 2021 roku o godz. 11:00.

W konferencji weźmie udział Prezes GUS i jednocześnie Generalny Komisarz Spisowy – dr Dominik Rozkrut, który przedstawi kluczowe informacje na temat Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na platformie YouTube oraz na tej stronie internetowej:

 

Wersja demo Formularza Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021
→  https://demo.spis.gov.pl

 

Aby uruchomić aplikację z wersją demonstracyjną formularza spisowego należy kliknąć koło zębate znajdujące się w prawym dolnym rogu strony (wskazuje na nie napis „Tu uruchomisz tryb demo").
 
Tryb demo umożliwia osobom zainteresowanym zapoznanie się z pytaniami, które już 1 kwietnia 2021 r. pojawią się we właściwym formularzu spisowym NSP 2021. Aplikacja pozwoli także na zapoznanie się ze specyfiką i sposobem obsługi formularza.
Dane wprowadzane do aplikacji w trybie demo nie są pobierane do systemu statystyki publicznej i nie podlegają przetwarzaniu. Wszelkie dane wprowadzane do aplikacji są przechowywane tylko na czas sesji pracy z aplikacją.
W przypadku problemów z uruchomieniem aplikacji prosimy o skorzystanie z innej przeglądarki internetowej.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się i przetestowania wersji demo formularza spisowego. 

 

Infolinia NSP – 22 279 99 99 – od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00.

 • Do 31 marca, wybierz Kanał 1 i uzyskaj informacje o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021!
 • Spis rusza od 1 kwietnia 2021 r. i wtedy też Infolinia będzie uzupełniona o kolejny kanał  „Spisz się przez telefon”.

 

Pytania zawarte w formularzu Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021
→  https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/  Do góry