Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Kampania informacyjna nt. badań ankietowych - „Bez Ciebie to się nie liczy”

Pokaż QR Code A A A pobierz stronę jako plik pdf Drukuj
14.07.2025

O pracy ankieterów

Podobnie jak pozostałe 15 urzędów statystycznych Urząd Statystyczny w Szczecinie zatrudnia ankieterów, pracowników etatowych, którzy przeprowadzają badania ankietowe dotyczące wielu sfer naszego życia w wylosowanych wcześniej gospodarstwach domowych.

O tych badaniach ankietowych każdy może dowiedzieć się więcej odwiedzając stronę internetową Głównego Urzędu Statystycznego w zakładce Badania, a następnie w zakładce Badania ankietowe. Link do strony GUS:

https://stat.gov.pl/

https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/

Badania ankietowe przeprowadzane są w trybie ciągłym (w każdym miesiącu) oraz interwałowym (co kwartał, co rok lub co kilka lat). Do końca 2025 roku będą realizowane badania:

  1. Badanie aktywności ekonomicznej ludności (BAEL) – w trybie ciągłym
  2. Badanie budżetów gospodarstw domowych (BBGD) – co miesiąc
  3. Badanie kondycji gospodarstw domowych (KGD) – co miesiąc
  4. Uczestnictwo mieszkańców Polski w podróżach krajowych i zagranicznych – po zakończeniu kwartału w lipcu i październiku
  5. Europejskie ankietowe badanie zdrowia (EHIS) – od 1 września do 31 grudnia
  6. Pogłowie i produkcja bydła oraz innych zwierząt gospodarskich (bez świń) (R-ZW-B) – od 1 do 23 grudnia
  7. Pogłowie i produkcja świń (R-ZW-S) - od 1 do 23 grudnia
  8. Koniunktura w rolnictwie (AK-R) – w lipcu

 Czy badanie odbywa się przez telefon, czy osobiście?  

Metodologia każdego badania zakłada, że do gospodarstwa mieszkającego pod wylosowanym do badania ankietowego adresem zgłosi się ankieter, który powinien przedstawić się z imienia i nazwiska, pokazać legitymację służbową z numerem identyfikacyjnym. Legitymacja jest w formacie dowodu osobistego ze zdjęciem. 

Niektóre badania realizowane są wyłącznie metodą telefoniczną. Dzwoniąc do respondenta ankieter po przedstawieniu się, podaniu numeru legitymacji służbowej i poinformowaniu, w jakim celu dzwoni, zapyta, czy osoba, z którą rozmawia, mieszka pod wylosowanym adresem. Ankieter ma obowiązek przeprowadzić ankietę wyłącznie z respondentami mieszkającymi w mieszkaniu wylosowanym do danego badania ankietowego. Metodologia badań ankietowych nie pozwala realizować ankiet z przypadkowymi respondentami.


Jak zidentyfikować ankietera?

Każdy, do którego trafi ankieter ma prawo, a nawet obowiązek zweryfikować jego tożsamość. Wszyscy wiemy, jak wielu oszustów działa wśród nas. Policja ostrzega przed oszustami „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika banku”, „na ankietera”.

Ankietera można zweryfikować na trzy sposoby:

  1. Na stronie internetowej GUS w zakładce BadaniaBadania ankietowe znajduje się aplikacja Sprawdź tożsamość ankietera   sa.stat.gov.pl/formularz     Należy wpisać imię i nazwisko ankietera oraz jego numer legitymacji służbowej. Uzyskamy informacje, że osoba podająca się za ankietera jest pracownikiem danego urzędu statystycznego (w przypadku województwa zachodniopomorskiego będzie to Urząd Statystyczny w Szczecinie).
  2. W godzinach 8:00-15:00 od poniedziałku do piątku pod numerem 22 279 99 99 działa Infolinia Statystyczna. Podając imię i nazwisko, numer legitymacji służbowej, a także numer telefonu, z którego dzwoniła osoba podająca się za ankietera, można potwierdzić jej tożsamość.
  3. Można też zadzwonić bezpośrednio do Kierownika Wydziału Badań Ankietowych US Szczecin pod numer stacjonarny 91 459 75 48 albo do sekretariatu US Szczecin 91 459 77 00.

Ankieterzy zwykle chodzą pojedynczo chyba, że wprowadzają nowego pracownika w meandry pracy ankietera.

Czy można odmówić udziału w badaniu ankietowym? 

Tak, ale udzielenie informacji jest bardzo ważne, bowiem różne badania ankietowe dostarczają dane statystyczne dla wielu beneficjentów, np. Badanie aktywności ekonomicznej ludności (BAEL) monitoruje zmiany zachodzące na polskim rynku pracy. Wyniki tego badania wykorzystywane są przez najważniejsze krajowe i międzynarodowe instytucje jak ministerstwa, urzędy centralne, NBP, ONZ, UNESCO, Bank Światowy, uczelnie itp.



Gdy respondent opisuje sytuację swojego gospodarstwa uczestniczy w tworzeniu oficjalnych statystyk. Te statystyki pozwalają na śledzenie zmian w gospodarce oraz społeczeństwie. Na ich podstawie rząd, samorządy, przedsiębiorcy podejmują decyzje związane np. z pracą, edukacją, opieką społeczną i zdrowotną. Poprzez udział w badaniach ankietowych każdy ma wpływ na zmiany zachodzące w najbliższym otoczeniu.

Ze względu na określoną metodologię badania istotne jest, żeby to właśnie wylosowany respondent wziął udział w badaniu, a nie sąsiad czy inna osoba. Każda odmowa wzięcia udziału w badaniu ankietowym wiąże się z dalszym przemieszczaniem się ankietera pod inny wylosowany adres zastępczy.


Czy udział w badaniu ankietowym jest bezpieczny? 

Osoba, do której zgłosi się ankieter, spełniając swój obywatelski obowiązek, nie powinna odmawiać wiedząc że dane, o które pyta ankieter są objęte tajemnicą statystyczną.  Oznacza to, że informacje o gospodarstwie domowym i jego członkach po usunięciu cech identyfikacyjnych mogą być wykorzystane wyłącznie do opracowań, zestawień i analiz statystycznych. Publikowane zestawienia obejmują zbiorcze wyniki badania, a nie indywidualne odpowiedzi respondentów.

Ankieter nie pyta o dane wrażliwe jak nazwisko, dane z dowodu osobistego, pesel czy numer konta bankowego ani o żadne hasła osobiste.



Ankieter nie zbiera pieniędzy, nie prosi o wpłacenie jakiejkolwiek sumy pieniędzy na rachunek bankowy, za to w niektórych badaniach przekazuje respondentom upominek w podziękowaniu za udział w badaniu (w województwie zachodniopomorskim roku 2025 jest to komplet pościeli, ręczników lub parasolka).

Jeśli osoba podająca się za ankietera zacznie dopytywać się o pesel, numer konta bankowego lub  o hasła osobiste, każdemu powinna zapalić się „czerwona lampka”. Próbę oszustwa należy niezwłocznie zgłosić na policję.

Nie powinny dziwić jednak pytania:

  • Czy respondent mieszka pod wylosowanym adresem, który poda ankieter (w przypadku ankiety telefonicznej)?
  • O wiek lub datę urodzenia, poziom wykształcenia, czy respondent jest osobą pracującą, bezrobotną czy bierną zawodowo, o wysokość dochodu i z jakiego tytułu pochodzą te dochody?

Te pytania pozwolą później przeliczyć zebrane dane i pogrupować wg różnych kategorii np. ze względu na płeć, wiek, miejsce zamieszkania, status na rynku pracy.

Pamiętajmy, jeśli zadzwoni ankieter zawsze można zmienić formę przeprowadzenia badania ankietowego z telefonicznej na osobistą. To ankieter dostosuje się do potrzeb respondenta, a nie odwrotnie.

Obecnie nasi ankieterzy mogą się z Państwem kontaktować między innymi w celu realizacji Badania aktywności ekonomiczni ludności (BAEL).  

Dowiedz się więcej o tym badaniu, z poniższych załączników.


Pliki do pobrania

Do góry